TDM Studio Portfolio

Nábytok a design

Hrúbka LTDT 12mm a plastové madlá...

Okolo roku 1998 stolárstvo a predaj masívneho nábytku na Slovensku stagnoval a upadal. Ľudia začali na nábytku šetriť, pretože prišla príležitosť zo severu. A to bol kameň úrazu pre mnohých stolárov. V mnohých mestách na Slovensku sa z poctivých predajní nábytku stali predajne fóliovaných tenučkých drevotriesok pospájaných tými najnekvalitnejšími závesmi a skrutkami. Dosky ktoré sú štandardom s hrúbkou aspoň 18mm sa začali nahrádzať atrapami drevotrieskových dosiek o hrúbkach 12-16mm. Madlá, ktoré by boli inak z kovu, nahradili madlá z plastov. Závesy a výsuvy neboli presné a vyzerali krehko. Trh sa takýmito výrobkami presýtil a ľudia ho kupovali pretože bol čo? No lacný :)
Lenže postupom času, ktorého nestihlo pretiecť veľa si ľudia uvedomili, že tadiaľto cesta nevedie. Takýto nábytok sa rozsypal za krátky čas. Fólie sa rýchlo vyšúchali a nalepené hrany začali zliezať. Madlá sa odlomili a závesy uvoľnili. Ladiť ich bolo treba po pár zatvoreniach skrinky. A pomaličky nastal začiatok konca takéhoto systému a trh sa začal obzerať späť po poctivých stolároch, ktorí boli síce drahší, no kvalitnejší. Kvalita naozaj tento krát začala víťaziť. Remeslo začalo víťaziť!

Nábytok z Poľska už nie je IN! Remeslo sa vrátilo...

Ubehlo ani nie 20 rokov a na Slovensko sa začalo vracať remeslo stolárstva a trvá to dodnes. No nie je to už také to klasické stolárstvo. A aby malo stolárstvo stále zmysel, aj stolári už za tie roky museli zmeniť pohľad a ísť s dobou. Samozrejme masív nie je pre každého a fóliované nábytky sa predávajú naďalej. No s tým rozdielom, že dnes si už stolári naozaj vyberajú z množstva fólií a ich kvalít, z kvalitných závesov a celkovo kovania a z výberom drevotriesok alebo iných materiálov.
Zákazníci dnes chcú kompromis. Ktorý sa nájsť samozrejme dá. Technológie sa za ten čas vyvinuli, interiérový dizajn sa stal pre ľudí prioritou. Nábytok dostal prvé miesto v zariaďovaní domovov. Dopyt po kvalitnej práci a materiáloch stúpa exponenciálne. A vzhľadom na nárast dopytu je dnes "stolárčina" veľmi vzácna a kvalitní pracovníci sú prudko nedostatkoví. Je ich proste veľmi málo. Treba len dúfať, že naše slovenské školy si tento nedostatok uvedomujú a pracujú na tom, aby vytvorili kvalitných pracovníkov pre toto odvetvie, ktoré tak ľahko neupadne. Slovensko môže mať v blízkej budúcnosti veľký predpoklad, stať sa krajinou, ktorá bude živiť desiatky tisícov nových spokojných pracovníkov v tomto obore.

Nábytkový dizajn je budúcnosť...

No z príchodom tejto novej "éry" sa vyvinuly aj nové typy odborov. Na drevárskych školách sa dnes učia aj odbory ako "Design nábytku", "Interiérový design" alebo "Nábytok v priestore 3D". Študenti sa učia staré poctivé drevárske remeslo, ale aj to virtuálne. Modelovanie nábytku v programoch ako Blender, 3Ds Max, Cinema 4D alebo Sketchup je dnes už štandardom. Stolástvo sa prelína s IT odborom a je prístupnejšie pre širšie spektrum záujemcov. Človek môže robiť v budúcnu s nábytkom a nemusí mať ani drevársku školu. Stačí ak má nejaké tie technické a hlavne dizajnové predpoklady. Nábytok (či už jeho vizuál alebo výroba) sa dnes navrhuje cez počítač a cez podobné vyššie spomínané programy. No dizajn nábytku nie je vždy o drevárskej škole. K tejto sféra sa dá prísť aj z tej druhej strany tj. IT. To je aj dôvod, prečo som tento prvý článok na náš blog napísal práve o nábytku ako takom. V tomto svete sa totiž dnes pohybuje aj naše TDM Design Studio milý čitateľ :) Je to jedna zo súčastí našej práce, ktoré robíme pre vás takmer denne a to nemáme za sebou drevársky odbor :)
Ďakujem za dočítanie až sem. V ďalšom článku si napíšeme a ukážeme nejaké tie moderné dizajnovky, ako aj odkiaľ čerpáme ako slováci inšpiráciu dizajnu :)